De Karel de Grote Hogeschool (KdG) lanceert de gloednieuwe opleiding ‘Gedragsexpert op school’. Deze navorming richt zich tot onderwijsprofessionals zoals leraren, zorgcoördinatoren en leerlingenbegeleiders die binnen hun klas of op school de rol van gedragsexpert opnemen of zullen opnemen.
De opleiding is het resultaat van jarenlange ervaring en praktijkgericht onderzoek binnen het onderzoekscentrum Toekomstgedreven Onderwijs en de lerarenopleidingen van KdG. Er is aandacht voor verbindend klasmanagement, groepsdynamiek en de aanpak van moeilijk hanteerbaar gedrag.
De navorming sluit aan bij het actieplan Goed Gedragen van Vlaams minister van Onderwijs Zuhal Demir om vanaf volgend schooljaar in elke school een gedragsexpert aan te duiden: een intern personeelslid dat wordt opgeleid in klasmanagement en sanctionering, met als doel problematisch gedrag gerichter aan te pakken.
Ook leerkrachten die nood hebben aan meer expertise, handvatten en oefening in een veilige omgeving zijn een belangrijke doelgroep. Onderzoek in het veld toont immers aan dat ze zich vaak alleen voelen in deze klasproblematiek en nood hebben aan steun en onderbouwde praktijken die echt werken.
“Gedrag aanpakken begint niet bij sanctioneren alleen. Scholen hebben vooral nood aan mensen die gedrag kunnen begrijpen, teams kunnen ondersteunen en mee bouwen aan een veilig leer- en leefklimaat. Met deze opleiding brengen we onze onderzoekskennis en praktijkervaring samen in een traject dat scholen vooruithelpt,” zegt Haydée De Loof, hoofd van het onderzoekscentrum Toekomstgedreven Onderwijs.
Via casussen, simulatieoefeningen, supervisie en reflectie op de eigen klaspraktijk krijgen deelnemers naast theorie ook concrete handvatten om te werken aan structuur, voorspelbaarheid en verbondenheid in de klas. Deelnemers mogen eigen casussen inbrengen, kunnen ervaringen delen in een veilige ruimte en samen zoeken naar werkbare vervolgstappen.
“De opleiding bestaat uit vier modules die vertrekken vanuit de preventiepiramide: van een preventieve tot curatieve aanpak”, aldus De Loof. “We leren deelnemers hoe ze gepast kunnen reageren op moeilijk hanteerbaar gedrag en ook preventief kunnen investeren in een veilig leerklimaat. Zo ontdekken onderwijsprofessionals hoe warm én strikt handelen bijdraagt aan veiligheid en aan meer ontwikkelkansen voor alle leerlingen.”
De opleiding is flexibel opgebouwd. Onderwijsprofessionals kunnen inschrijven voor één module naar keuze, de modules spreiden over meerdere schooljaren of de volledige opleiding in één keer volgen. Zo kunnen scholen en deelnemers het traject afstemmen op hun eigen noden, beschikbare tijd en professionele ontwikkelingsdoelen.
‘Gedragsexpert op school’ start op 3 december 2026 in Antwerpen en omvat vijf lesdagen.
Meer info
www.kdg.be/gedragsexpert-school
Foto: KDG












