De bouw van de Kanaaltunnels gaat een volgende fase in. Nadat we in mei vorig jaar startten met de aanleg van werkeilanden in het Albertkanaal, start aannemer TM ROCO* deze week met de betonwerken voor de tunnels zelf. We bouwen 4.7 kilometer aan diepwanden in de ondergrond. Dankzij de diepwanden ontstaat er een bouwput waarin we een droge bouwkuip uitgraven en later de tunnels opbouwen. De Kanaaltunnels zijn een essentieel onderdeel om de Antwerpse Ring helemaal rond te maken.
De diepwanden die we aanleggen zijn wanden van gewapend beton die grond en water tegenhouden. Daarnaast beschermen de diepwanden ook de omgeving. Ze houden de grondwaterstand stabiel, ook buiten de werfzone. Voor de tunnels onder het Albertkanaal bouwen we in totaal zo’n 4.7 km aan diepwanden, goed voor 36.600 ton staal en 225.000 m³ beton. Ter vergelijking zijn dat meer dan 900 stalen Boeings 737 en 90 Olympische zwembaden gevuld met beton.
De diepwanden komen tot stand door eerst een sleuf te graven, tot diep in de grond. Ze gaan tot liefst 60 meter diep, het diepste punt van de hele Oosterweelwerken. Deze sleuf vullen we op met stalen wapeningskorven en beton. Dit beton is afkomstig van de betoncentrale in het Straatsburgdok die we vorig jaar in gebruik namen. Zo moet het beton geen lange weg afleggen en blijven de werftransporten over de openbare weg beperkt.
Werkeilanden in het Albertkanaal
In mei 2024 gingen we van start met de werken in het Albertkanaal. In deze fase legden we werkeilanden aan. Deze eilanden zijn nodig om de bouw van de tunnels mogelijk te maken. De voorbije maanden trilden we lange rijen aan stalen damwanden in de bodem van het kanaal. Dankzij deze wanden ontstond er een scheiding tussen de werf en het Albertkanaal. De ruimte tussen de damwanden vullen we op met zeezand om hier nu dus de diepwanden van de tunnels in te bouwen.
De Kanaaltunnels maken de Antwerpse Ring mee rond
De Kanaaltunnels verbinden het Oosterweelknooppunt - dat gelegen is in het Antwerpse havengebied ter hoogte van het Noordkasteel – met de Ring. De vier tunnelkokers starten aan het Amerikadok en lopen onder het Albertkanaal. Ter hoogte van de Noorderlaan splitsen ze in een noordelijke en zuidelijke aansluiting op de Ring. Zo maken ze de Antwerpse Ring mee rond en geven we een boost aan de bereikbaarheid van stad en haven.
*TM ROCO is de aannemer die de Kanaaltunnels onder het Albertkanaal en de verdiepte en overkapte R1 bouwt. Het consortium bestaat uit de aannemers BESIX, BESIX INFRA, Cordeel, DEME, Jan De Nul, Denys, Franki Construct, Van Laere en Willemen Infra.
Foto: Lantis