Kent u het meest sexy strijkinstrument dat Antwerpen verovert?

Viola da gamba krijgt eigen festival in AMUZ

Van 31 januari tot en met 8 februari zet AMUZ (Festival van Vlaanderen Antwerpen) een instrument in de schijnwerpers dat zelden de hoofdrol krijgt, maar des te meer verleidt: de viola da gamba. Met VIOLA DA GAMBAinPRIMETIME organiseert het warmste concerthuis van Antwerpen een uniek festival rond het eigenzinnige strijkinstrument. Zes internationale topensembles tonen de gamba in al haar gedaanten: in intieme 16de-eeuwse consortmuziek, maar ook in hedendaagse creaties met elektronica en in cinema. Ook dit jaar bewijst inPRIMETIME een fris voorjaarsfestival te zijn dat verwachtingen moeiteloos op losse schroeven zet.

Warmbloedige verleider, elegante rebel, bloedmooi buitenbeentje: de viola da gamba is het oudere nichtje van de cello. Eeuwenlang speelde ze een discrete bijrol, maar in AMUZ krijgt ze eindelijk haar moment. Met haar ranke klankkast en karakteristieke speelhouding bewijst de gamba dat ze veel meer is dan een begeleider. Van solist tot teamspeler, van hartenfluisteraar tot feestnummer, van traditioneel tot hedendaags: VIOLA DA GAMBAinPRIMETIME toont een instrument dat moeiteloos alle rollen aankan.

Internationale toppers, van renaissance tot nu
Die veelzijdigheid weerspiegelt zich in het festivalprogramma. Hathor Consort en Fretwork brengen weelderige Engelse consortmuziek uit de 16de eeuw, terwijl Lucile Boulanger solistisch vuurwerk ontketent in Duits repertoire. François Joubert-Caillet, internationaal geroemd specialist van de Franse gambatraditie, onthult de uiterste verfijning van het instrument.

Dat de viola da gamba allesbehalve een museumstuk is, blijkt uit muziek van nu: Fretwork vertolkt My Days (2012) van Nico Muhly, en Liam Byrne verkent met gamba en elektronica de grenzen tussen oud en nieuw.

Van adellijke salons tot het witte doek
Geboren in de intimiteit van adellijke vertrekken en chique salons bouwde de viola da gamba door de eeuwen heen een rijk repertoire en een indrukwekkend palmares op. Van middeleeuwse burchten en renaissancehoven schopte ze het tot de grote barokpodia. De opkomst van de viool duwde haar later naar de achtergrond, waar ze tot het begin van de 20ste eeuw een bestaan leidde als curiosum. Met de oudemuziekbeweging begon een opmerkelijke remonte, maar haar grote doorbraak bij het brede publiek kwam er niet via de concertzaal, wel via de cinema. De iconische soundtrack die Jordi Savall componeerde voor Tous les matins du monde (Alain Corneau, 1991) zette de viola da gamba wereldwijd op de kaart.

De film – uitzonderlijk te zien tijdens VIOLA DA GAMBAinPRIMETIME – vertelt het beklijvende verhaal van Monsieur de Sainte-Colombe en zijn leerling Marin Marais en groeide uit tot een onvergetelijke ode aan de viola da gamba. Vandaag is het instrument opnieuw niet weg te denken van de concertpodia, waar ze telkens weer verrast en ontroert.

Met VIOLA DA GAMBAinPRIMETIME maakt AMUZ van een vaak onzichtbaar instrument een uitgesproken hoofdrolspeler, en hertekent het concerthuis de grenzen tussen oud en nieuw, concert en cinema.

Praktisch
VIOLA DA GAMBAinPRIMETIME vindt plaats van 31 januari tot en met 8 februari.

Tickets & info: http://www.amuz.be

Foto: Amuz

Related Posts

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.