Vlaams Topstuk uit collectie Museum Hof van Busleyden reist over de taalgrens

Triptiek met Karel van Habsburg, koning van Spanje te zien in Musée Royal de Mariemont

In het Koninklijk Museum van Mariemont in Henegouwen opent deze zaterdag de tentoonstelling Maria van Hongarije. Kunst en macht tijdens de Renaissance. Een van de kunstwerken die er te bewonderen zijn, is Triptiek met Karel van Habsburg, koning van Spanje uit de collectie van Museum Hof van Busleyden. Het is de eerste keer in ruim tien jaar tijd dat dit Vlaams Topstuk buiten Mechelen te zien is.
Eind 15e, begin 16e eeuw bevond het machtscentrum van de Zuidelijke Nederlanden zich in Mechelen. Het was de periode van de drie landvoogdessen (Margareta van Oostenrijk, Maria van Hongarije en Margareta van Parma) die hun stempel drukten op deze belangrijke historische periode. Margareta van Oostenrijk organiseerde haar bestuur  vanuit Mechelen. Maar in Mechelen werd in het Hof van Kamerijk (een opleidingsinstituut voor vorsten en hoge adel, gevestigd in de huidige stadsschouwburg in de Keizerstraat) ook de basis gelegd voor de opvoeding van de twee andere landvoogdessen die Margareta van Oostenrijk zullen opvolgen: Maria van Hongarije en Margareta van Parma. Vorig jaar vond een succesvolle tentoonstelling plaats over Margareta van Parma in Oudenaarde. Binnenkort komen de spotlights op Maria van Hongarije te staan, in Henegouwen.

De zus van Keizer Karel
Op 22 november opent in het Musée Royal de Mariemont de expo Marie de Hongrie. Art & Pouvoir à la Renaissance. Met deze tentoonstelling belicht het museum in Morlanwelz de politieke, diplomatieke en artistieke rol van een centrale figuur uit de zestiende eeuw, Maria van Hongarije. De jongere zus van Karel V volgt haar tante Margareta van Oostenrijk op als landvoogdes van de Nederlanden en ontpopt zich al snel tot een waar strateeg. De tentoonstelling zoomt in op de machtsverhoudingen in het hart van het zestiende-eeuwse Europa.

Vlaams Topstuk
Triptiek met Karel van Habsburg, koning van Spanje (1517-1518) uit de collectie van Museum Hof van Busleyden is een van de kunstwerken die in deze tentoonstelling te zien zijn. “Dat dit als Vlaams Topstuk erkend schilderij op reis gaat, is best uitzonderlijk”, vertelt schepen van Erfgoed Greet Geypen. “De triptiek werd geschilderd door Mechelaar Jan Van Battel voor het Mechelse stadhuis. Het centrale paneel toont Karel V als koning van Spanje, in het centrum van de macht. Dat het werk nu deel uitmaakt van deze tentoonstelling over Maria van Hongarije, die hier bij ons in Mechelen opgroeide, maakt het extra bijzonder. Het is fijn en waardevol dat er hoe langer hoe meer aandacht besteed wordt aan de drie landvoogdessen die de Zuidelijke Nederlanden hebben bestuurd. De rol van deze drie vrouwen is historisch vaak onderbelicht gebleven. Stilletjes aan komt hier verandering in. ”

In topconditie
De triptiek dateert van het begin van de zestiende eeuw en is een van de hoogtepunten in de vaste opstelling van Museum Hof van Busleyden. Het is al van 2014 geleden dat het schilderij als bruikleen in een ander museum te zien was. Dankzij een volledige restauratie in 2020, naar aanleiding van de tentoonstelling Kinderen van de Renaissance in 2021, verkeert het werk in perfecte conditie.

Hechte samenwerking
“Doorheen de jaren hebben we een uitstekende relatie opgebouwd met het Musée Royal de Mariemont”, legt Lianne Kamminga, directeur van Museum Hof van Busleyden uit. “Dat leidde niet alleen tot een uitwisseling van kennis, maar ook van objecten in bruikleen. Verschillende kunstwerken uit onze collectie reisden al naar het Henegouwse museum. Omgekeerd zijn we ook blij dat we doorheen de jaren heel wat bruiklenen uit de collectie van Mariemont mochten tonen in Museum Hof van Busleyden.”

De tentoonstelling Maria van Hongarije. Kunst en macht tijdens de Renaissance loopt van 22 november 2025 tot en met 10 mei 2026 in het Musée Royal de Mariemont.

Foto: Copyrightvermelding: © Dries Van den Brande

Related Posts

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.