Tijdens de budgetbesprekingen vorige week heeft de provincieraad beslist om de jaarlijkse subsidies aan Het GielsBos stop te zetten. Momenteel circuleert er ongenuanceerde en foute informatie over deze beslissing. Vanuit de provincie Antwerpen willen we in dit bericht extra toelichting geven. Provincie Antwerpen is niet bevoegd voor zorg.
Provincie Antwerpen benadrukt om te beginnen dat de stopzetting van de subsidie geen enkel effect heeft op de kerntaak van Het Gielsbos: de zorg. De dienstverlening naar de bewoners blijft onaangeroerd. De financiering van de zorg is immers sinds 2017 overgenomen door Vlaanderen.
Waar werd het geld van de provincie dan wel voor gebruikt? Eerste gedeputeerde en voorzitter Het Gielsbos Luk Lemmens: “De subsidie van de provincie werd quasi integraal gebruikt voor de exploitatie en het beheer van een gigantisch natuurgebied van 85 hectare of zo’n 150 voetbalvelden groot. Dit kost de instelling 526.000 euro per jaar. Mijn inziens is dit geen taak voor een zorginstelling. De uitdagingen van de zorg op zich zijn al groot genoeg.”
Tijdens de provincieraad bleek dat niet alleen de meerderheidspartijen maar ook een deel van de oppositie dezelfde mening deelt. Er zijn andere actoren beter geschikt om natuur te beheren. Bijvoorbeeld Stichting Kempens Landschap en het Agentschap Natuur en Bos beheren aanpalend al een natuurgebied. Provincie Antwerpen is zelfs bereid een aantal percelen over te kopen zodat de zorginstelling extra inkomsten kan genereren en structureel ontlast wordt van het natuurbeheer.
Het plan van Het Gielsbos om te starten met de bouw en exploitatie van vakantiewoningen werd eerder al tegengehouden door de provincie. “Het Gielsbos is een financieel gezonde organisatie. Als Het Gielsbos zich niet waagt aan dergelijke financiële avonturen en zich focust op z’n kerntaak, met name de zorg, zal dat ook zo blijven, zelfs na het wegvallen van de subsidie.” aldus Luk Lemmens.
Of zoals de instelling het vandaag zelf schrijft in zijn nieuwsbrief: “Het Gielsbos zal keuzes moeten maken om de financiële gezondheid van onze organisatie te behouden. Maar tegelijkertijd is dit een opportuniteit om het roer van Het GielsBos in eigen handen te nemen.” Een ingesteldheid die kan toegejuicht worden.










