PIVA gastheer voor allereerste Benelux Sushi Cup

Op 1 april 2026 vond in de provinciale school PIVA de feestelijke finale en prijsuitreiking plaats van de eerste Benelux Sushi Cup, een internationaal culinair kampioenschap dat van 30 maart tot 1 april 2026 plaatsvond in Antwerpen. Gedeputeerde voor Provinciaal Onderwijs Antwerpen Luk Lemmens zette de winnaar in de bloemetjes.

Provincie Antwerpen stelde haar provinciale instelling PIVA open voor dit prestigieuze evenement, georganiseerd op initiatief van Junko Kawada, chef en eigenares van het Japanse restaurant Ko’Uzi in Antwerpen. Zij realiseerde de allereerste Benelux Sushi Cup in samenwerking met het World Sushi Skills Institute (WSSI) uit Japan.

Als geografisch, taalkundig en cultureel hart van de Benelux bood Antwerpen het ideale decor voor dit evenement. PIVA werd gekozen omwille van haar uitmuntende ruimte en faciliteiten die voldeden aan de hoge technische vereisten van een internationale sushiwedstrijd op dit niveau.

De winnaar van de Benelux Sushi Cup ontving een ticket naar Japan om de Benelux te vertegenwoordigen op de World Sushi Cup Japan in augustus 2026. Die wedstrijd kent Junko Kawada uit eigen ervaring: in 2013 behaalde zij er zelf een zilveren medaille met sushi op basis van Belgische ingrediënten zoals grijze Noordzeegarnalen, paling in ’t groen en Noordzeecoquilles. Die combinatie van lokale producten met traditionele Japanse technieken vormde ook één van de centrale uitgangspunten van de Benelux Sushi Cup.

Een driedaags programma van opleiding en competitie

De Benelux Sushi Cup combineerde over drie dagen opleiding, kennisoverdracht en wedstrijdspanning.

Dag 1 (30 maart) — Theoretische opleiding: onder leiding van de directeur van het WSSI volgden 20 sushichefs uit de Benelux een intensief seminarie van 4 à 5 uur over de geschiedenis van sushi, traditionele technieken en hygiënenormen. Ook 10 Franse chef-koks sloten zich aan bij dit theoretische luik.

Dag 2 (31 maart) — Praktische opleiding: de deelnemers verfijnden hun snij- en opmaaktechnieken in een hands-on keukenworkshop en legden vervolgens een schriftelijk examen af. Wie slaagde, ontving het officiële ‘Sushi Vaardigheidscertificaat’ uitgereikt door het WSSI Japan. De Franse chefs namen ook aan deze dag deel.

Dag 3 (1 april) — De wedstrijd en prijsuitreiking: na een officiële openingsceremonie gingen de 20 Benelux-sushichefs, verdeeld in twee groepen, de strijd aan in de voor- en namiddag. Een internationale vakjury beoordeelde hun prestaties. De dag werd feestelijk afgesloten met de prijsuitreiking, waarbij gedeputeerde Luk Lemmens de winnaars persoonlijk feliciteerde en in de bloemetjes zette.

Feestelijke prijsuitreiking en ticket voor Japan

Het hoogtepunt van de drie dagen was ongetwijfeld de prijsuitreiking op 1 april. In aanwezigheid van de internationale jury, de deelnemers en de organisatoren werden de beste sushichefs van de Benelux gehuldigd. De Nederlandse chef Jan Hkung Tu Sumdu van Hokkai Kitchen werd als winnaar uitgeroepen en ontving een ticket naar Japan om de Benelux te vertegenwoordigen op de World Sushi Cup Japan in augustus 2026.

Het was voor mij meteen duidelijk dat we er alles aan moesten doen om de Benelux Sushi Cup naar Antwerpen en naar PIVA te halen. Ik ben enorm trots op het team van PIVA dat zorgde voor de perfecte accommodatie en de fantastische samenwerking die dit evenement mee tot een succes hebben gemaakt”, besluit Luk Lemmens, gedeputeerde bevoegd voor Provinciaal Onderwijs Antwerpen.

Internationale jury van topniveau

De deelnemers werden beoordeeld door een internationale vakjury van vijf gerenommeerde experts, waaronder de directeur van het WSSI uit Japan, aangevuld met juryleden uit New York, Luxemburg, Portugal en Tsjechië. Alle juryleden waren wereldkampioenen of chefs van Michelin-niveau, wat het uitgesproken professionele en educatieve karakter van dit evenement onderschreef.

Met deze eerste editie van de Benelux Sushi Cup bewees Antwerpen opnieuw een toonaangevende gastronomische hotspot te zijn en een natuurlijke ontmoetingsplaats voor internationaal culinair talent. Het is nu al uitkijken naar de volgende editie.

Foto: copyright PIVA

Related Posts

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.