Musea Brugge brengt dit najaar mode en hedendaagse kunst samen in BRUSK

Met een ambitieus en veelzijdig tentoonstellingsprogramma zet BRUSK ook na de momenteel lopende openingsexpo’s sterk in op een vernieuwende kunstbeleving in Brugge. Blikvanger is ‘Hoogtij’, een gloednieuwe tentoonstelling die de poëzie van de zee en de kracht van water verkent in mode en hedendaagse kunst. Een bijzondere expo voor een stad die al eeuwenlang verbonden is met de getijden van de Noordzee. Tegelijk positioneert BRUSK zich als belangrijke speler binnen Triënnale Brugge 2027, het internationale architectuur- en kunstenfestival, én als tijdelijke thuis voor de topstukken uit de Groeningecollectie. Samen onderstrepen deze presentaties de rol van BRUSK als dynamische plek waar erfgoed, actuele thema’s en artistieke experimenten elkaar versterken.

Hoogtij

De kracht van water in mode en kunst ​
​30.10.26 – 14.03.27

Water, zee, oceanen. Al eeuwenlang zijn ze een belangrijke inspiratiebron voor kunstenaars en ontwerpers wereldwijd. De zee als een verbindende, scheppende, maar tegelijk ook verwoestende kracht. De vele gezichten van water en zijn impact op hedendaagse mode en kunst staan centraal in ‘Hoogtij’.

Voor de nieuwste tentoonstelling van Musea Brugge brengt modecurator Karen Van Godtsenhoven mode en hedendaagse kunst voor het eerst op deze schaal samen in Brugge in een vloeibare en verrassende verbinding die tot de verbeelding spreekt.

Van zonnige stranden, waterwezens en zeegodinnen tot de dramatiek van stormen, vervuiling en stijgende zeespiegels. Mode, beeldende kunst, video en geluid brengen de oceaan in BRUSK tot leven en gaan op zoek naar onze relatie met water. Ontdek hoe sterk water verbonden is met onze emoties, dromen en de wereld van morgen.

‘Hoogtij’ is een zintuiglijke reis voor jong en oud met meeslepende installaties van zowel gevestigde als opkomende modeontwerpers en beeldende kunstenaars die de kracht en poëzie van de zee voelbaar maken, in een stad die al eeuwenlang innig verbonden is met de getijden van de Noordzee.

“De openingstentoonstellingen ‘Breedbeeld’ en ‘Latent City’ van Refik Anadol tonen momenteel zeer mooi waar BRUSK voor staat: innovatieve tentoonstellingen van zowel oude als hedendaagse kunst, die zowel jong als oud aanspreken. Expo’s die onverwachte, atypische verbindingen leggen, en actuele vragen – en antwoorden – opwerpen. Met ‘Hoogtij’ gaan we op datzelfde elan verder. De internationaal hoog aangeschreven modecurator Karen Van Godtsenhoven verbindt mode en hedendaagse kunst voor het eerst op deze schaal in Brugge. Een nieuwe tentoonstelling om nu al naar uit te kijken.”, aldus burgemeester Dirk De fauw.

De Groeningecollectie

De kunst van het kijken ​
​12.03.27 – 27.06.31

Tijdens de renovatie van het Groeningemuseum verhuizen de absolute topstukken van de collectie naar het aanpalende BRUSK. De expozaal wordt vier jaar lang een schatkamer met het allerbeste van de Groeningecollectie. In kunsthal BRUSK breken de meesterwerken uit hun klassieke museumcontext en presenteren ze zich in een rijkdom aan betekenissen.

De kunstcollectie van het Groeningemuseum behoort tot de absolute top van de Belgische kunst. Het zijn werken die je gezien moét hebben. Niet alleen door hun kunsthistorisch belang, maar omdat ze vandaag nog altijd iets losmaken: verwondering, spanning, twijfel, herkenning, ontregeling. In BRUSK stelt Musea Brugge niet alleen de klassieke canon met afgebakende kunsthistorische uitleg van experts centraal, maar ook de ontmoeting tussen werk en bezoeker.

Wat kunnen de grote meesterwerken vandaag voor ieder van ons betekenen?

Waarom trekt de collectie al eeuwenlang bezoekers van over de hele wereld aan? De Groeningecollectie in BRUSK is een oefening in (opnieuw) kijken, waar ruimte ontstaat voor persoonlijke betekenissen. Of je de meesterwerken nu door en door kent, of voor het eerst oog in oog met de topcollectie komt te staan.

Einddatum onder voorbehoud van wijzigingen.

 Triënnale Brugge 2027

After Birth – Structures of togetherness ​
​24.04.27 – 05.09.27

Van 24 april tot 5 september 2027 vindt de vijfde editie van Triënnale Brugge plaats. Met het thema After Birth – Structures of Togetherness verkent Triënnale Brugge wat ons als levende wezens verbindt. Tijdens het internationaal architectuur- en kunstenfestival biedt BRUSK onderdak aan een installatie die in dialoog gaat met de andere kunstinstallaties verspreid over de binnenstad.

Tijdens Triënnale Brugge 2027 creëren kunstenaars en architecten voor het eerst in dialoog installaties en (kunst)werken die vertrekken vanuit gedeelde momenten en sociale structuren die mensen samenbrengen. Zo wil Triënnale Brugge 2027 ontmoeting, samenzijn en uitwisseling stimuleren. Het thema wordt uitgewerkt in een reeks hoofdstukken die verschillende facetten van het leven belichten en telkens vertrekken vanuit structuren die mensen al eeuwenlang met elkaar verbinden.

Ook BRUSK zal tijdens Triënnale Brugge 2027 een installatie hosten. Als nieuwe kunsthal krijgt BRUSK een bijzondere plek binnen deze editie.

Schepen van Cultuur Nico Blontrock: “Met BRUSK willen we ook boeiende en spraakmakende samenwerkingen tussen Brugse culturele partners mogelijk maken. Het doet me dan ook veel plezier dat onze nieuwe kunsthal volgend jaar een van de locaties zal zijn van Triënnale Brugge, waar ‘verbinding’ bovendien ook de centrale leidraad zal zijn. Een samenwerking waar ik nu al bijzonder fier op ben. We kijken ook al uit naar de komst van de absolute hoogtepunten van onze Groeningecollectie naar BRUSK. Dé gelegenheid voor zowel internationale, nationale en zeker ook lokale bezoekers om deze topcollectie te (her)ontdekken.”

Foto: © BOTTER lente – zomer 2022 Viviane Sassen

Related Posts

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.