Veroveren ze ook de titel ‘Museumstuk van het Jaar”?
Tijdens de Week van de Belgische Musea van 11 tot 18 mei gaat MuseumPASSmusées op zoek naar het ‘Museumstuk van het Jaar’. Museum Hof van Busleyden strijdt mee om de titel met Werkzaamheden van de Mechelse begijnen. Het schilderij valt alvast culinair in de prijzen want vanavond ontdek je in Dagelijkse Kost op VRT1 een gerecht geïnspireerd op de Mechelse begijnen.
Het begijnenleven in beeld
Veroveren de Mechelse begijnen dit jaar de titel van ‘Museumstuk van het Jaar’? Nog tot en met 18 mei kan iedereen hen mee naar de overwinning stemmen. Het genomineerde schilderij, Werkzaamheden van de Mechelse begijnen, dateert uit de zeventiende eeuw en werd geschilderd enkele decennia nadat het begijnhof in 1578 opzettelijk in brand gestoken werd tijdens de godsdienstoorlogen.
“Het schilderij lijkt haast een strip”, vertelt schepen van Erfgoed Greet Geypen enthousiast. “Op de 46 kleine taferelen die rond het centrale beeld van de begijnenstad staan, zien we wat de begijnen in hun dagelijks leven deden. Je kan er naar blijven kijken! Het begijnenleven was overigens erg populair, zeker in Mechelen. Op zijn hoogtepunt was het Mechelse begijnhof zelfs het grootste van de Nederlanden. Wetenschappers schatten dat er toen vermoedelijk 1600 tot 1900 vrouwen samen woonden.”
Dagelijkse Kost in Museum Hof van Busleyden
De begijnen waren grotendeels zelfvoorzienend. Ze maakten heel wat producten zelf met de hand, waaronder ook hun eigen brood en bier. Dat leverde inspiratie voor het VRT1-programma Dagelijkse Kost. Tijdens de Week van de Belgische Musea ontdek je op VRT1 en via VRTMAX de culinaire interpretaties van enkele van de genomineerde kunstwerken. Het allereerste is een gerecht op basis van wat de Mechelse begijnen vermoedelijk aten in die tijd.
“Hun menu was gevarieerder én beter gekruid dan wij vandaag misschien denken”, vertelt schepen Geypen. “De Mechelse begijnen leefden niet volledig afgesloten van de stad, integendeel: ze waren actief in de textielnijverheid en dreven zelfs handel. Ze verkochten producten als laken, kant- en borduurwerk en met dat geld kochten ze vervolgens meer exotische voeding en specerijen als kruidnagel, nootmuskaat en zelfs saffraan. Wat de pot in Dagelijkse Kost schaft, zie je vanavond!”
Museumgebouw van het Jaar
Museum Hof van Busleyden dingt dit jaar mee naar niet één maar twee museumprijzen. Naast Werkzaamheden van de Mechelse begijnen, is ook het stadspaleis met de vernieuwde museumtuinen genomineerd in de subcategorie ‘Museumgebouw van het Jaar’.
“Landschapsarchitect Ronald van der Hilst liet zich onder meer inspireren door de weelderige renaissancetuinen die Hiëronymus van Busleyden hier 500 jaar geleden liet aanleggen”, laat directeur van Museum Hof van Busleyden Kristl Strubbe weten. “Vandaag kan iedereen in deze groene oase in hartje Mechelen komen genieten van de kleurrijke bloemen en weelderige planten, én van het lekkers van onze koffiebar.”
Stem jij de Mechelse begijnen en het stadspaleis met groene tuinen mee naar de overwinning? www.weekvandebelgischemusea.be
Foto: David Lainé /IPARC, België