GRADUATION TOUR toont wat leeft onder nieuwe generatie kunstenaars en fotografen

Van 17 tot 21 juni 2026 presenteert Sint Lucas Antwerpen (kunstencampus Karel de Grote Hogeschool) de Graduation Tour: een reeks van vijf tentoonstellingen op vier locaties. Meer dan 660 studenten en 120 afgestudeerden uit de opleidingen Beeldende Kunsten en Fotografie tonen hun afstudeerwerk.

De expo geeft een goed beeld op wat leeft onder de nieuwe artistieke generatie. Waar liggen jonge kunstenaars, vormgevers en fotografen voornamelijk van wakker? Technologie en artificiële intelligentie, veranderende identiteiten en Palestina.

Hoe technologie de kunstwereld verdeelt
Technologie en artificiële intelligentie vormen een van de meest zichtbare thema’s binnen de GRADUATION TOUR. Ze worden niet als neutrale hulpmiddelen beschouwd, maar roepen uiteenlopende reacties op.

Een deel van de kunstenaars kijkt kritisch naar de impact van AI op klimaat, auteurschap en menselijke creativiteit. Zij nemen bewust afstand van digitale technologie en focussen opnieuw op materieel en traag werken. Veel projecten kiezen voor tastbare materialen zoals textiel, keramiek, papier en voedsel.

Andere kunstenaars omarmen technologie juist als onderdeel van hun praktijk. Zij zien de toekomst niet als een strijd tussen mens en machine, maar als een hybride samenwerking. Zo toont een van de werken hoe letters via algoritmes veranderen door gebruik, waardoor typografie als het ware kan leren en evolueren. In een ander project worden sieraden manueel gefotografeerd, terwijl de modellen en achtergronden met behulp van AI worden gegenereerd.

Een derde groep kunstenaars gebruikt technologie niet zozeer als onderwerp of hulpmiddel, maar als lens om naar de wereld te kijken. Een installatie laat bezoekers de impact van sociale media en eindeloos scrollen fysiek ervaren. Een ander werk vertaalt enorme hoeveelheden data en berekeningen naar beeld. De kunstenaars proberen de wereld daarbij niet eenvoudiger te maken, maar juist haar complexiteit tastbaar te maken. Ze proberen verborgen structuren zoals digitale netwerken, informatiestromen, algoritmes zichtbaar en ervaarbaar te maken.

Niets ligt nog vast
Doorheen de GRADUATION TOUR merk je op verschillende manieren hoe de nieuwe generatie kunstenaars, fotografen en ontwerpers reageert op een wereld die voortdurend verandert.

Waar identiteit vroeger vaak werd verbonden aan vaste categorieën zoals afkomst of geloof, vertrekken veel studenten vanuit het idee dat identiteit voortdurend in beweging is. Dat komt naar voren in projecten rond familiegeschiedenissen, hedendaagse mannelijkheid, subculturen en geloofsgemeenschappen. Een video-installatie onderzoekt hoe racisme en geweld een zelfbeeld kunnen vormen en vervormen. Andere werken gaan dan weer over persoonlijke groei, verlies en de zoektocht naar wie we zijn.

Verandering brengt ook een besef van vergankelijkheid met zich mee. In veel projecten staan verlies, rouw en afwezigheid centraal. Studenten tonen beelden van verdwenen dorpen, onderzoeken mentale afbrokkeling of reconstrueren vergeten familieverhalen.

De nieuwe generatie kijkt zelfs anders naar herinneren. Herinneringen blijken in veel werken geen vaststaande feiten, maar ook iets dat voortdurend verandert, vervaagt en opnieuw wordt opgebouwd. In een project wordt de geschiedenis van vrije radio’s gereconstrueerd aan de hand van losse bronnen. Elders verandert een familiearchief langzaam doordat beelden hun oorspronkelijke betekenis verliezen. Ook een atelier wordt gebruikt als een levend archief dat telkens opnieuw wordt bekeken en herwerkt. In een wereld waar alles voortdurend beweegt, wordt fotograferen, maken en archiveren een vorm van verzet, die de wereld even op pauze zet.

Samenwerking met Palestijnse studenten en docenten
Sint Lucas Antwerpen werkt al jaren samen met Birzeit University in Palestina. Door de aanhoudende conflicten in de regio bleek die samenwerking de voorbije maanden bijzonder uitdagend. In oktober werd onze docent Saddie Choua opgepakt toen ze noodhulp naar Gaza wou brengen met de Global Sumud Flotilla,in januari viel het Israelisch leger binnen op de Birzeit Universiteit waarbij geweld werd gebruikt tegen studenten en in maart geraakten de studenten en docenten waarmee we samenwerken niet in België omwille van de oorlog in Iran.

Tijdens de GRADUATION TOUR wordt op initiatief van docent Annelys Vet een nieuwe poging ondernomen om studenten en docenten van de Birzeit naar Antwerpen te halen voor het project The Meaning of Home: A Perpetual State of Displacement. In lezingen en gesprekken delen zij hun artistieke praktijk en ervaringen rond thuis, ontheemding en collectieve veerkracht en wordt ruimte gemaakt voor gesprek en uitwisseling.

PRAKTISCH
De vijf afstudeerexpo’s de Graduation Tour lopen van 17 tot 21 juni 2026.
De feestelijke opening (vernissage) vindt plaats op woensdag 17 juni van 18 tot 22 u.

De expo’s zijn DAARNA dagelijks geopend van 13 tot 17 u.
De drie hoofdexpo’s zijn te bezoeken op campus Sint Lucas Antwerpen (KdG), Van Schoonbekestraat 143. Daarnaast zijn er nog aanvullende expo’s in de Blikfabriek en Morpho.

Gratis toegang

Related Posts

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.