Extra aandacht voor persoonsgerichte dementiezorg in woonzorgcentra

Op maandag 21 september is het Wereld Alzheimer Dag. Daarop haken twee woonzorgcentra van Zorgbedrijf Antwerpen in met twee bijzondere initiatieven. Gitschotelhof in Borgerhout organiseert een week vol ervaringsmomenten voor medewerkers. Bewoners van De Pelikaan in Deurne gingen deze zomer artistiek aan de slag en hun kunstwerken worden geveild in het Rubenshuis, ten voordele van Alzheimer Liga Vlaanderen. 

Week van de dementie in Gitschotelhof

Meer kennis, meer inzicht in leven van personen met dementie en betere zorg: dat zijn de doelstellingen van de week van de dementie in woonzorgcentrum Gitschotelhof in Borgerhout. Van 21 tot en met 25 september volgen de medewerkers interactieve leermomenten rond dementie en persoonsgerichte zorg. De focus ligt op ervaren en reflecteren.

“Goede dementiezorg gaat verder dan enkel medische of verpleegkundige handelingen”, vertelt buurtzorgmanager Sigrid De Schepper. “Het gaat ook over nabijheid, rust, herkenbaarheid, veiligheid, respect en het blijven zien van de mens achter de diagnose. Een glimlach, een rustig moment, een vertrouwd ritueel of een aandachtig gesprek kunnen een groot verschil maken in het dagelijks welzijn van onze bewoners. Het woonzorgcentrum wil zo verder bouwen aan een omgeving waarin bewoners met dementie zich begrepen, gerespecteerd en gezien voelen.”

Dinsdag zullen medewerkers kunnen ervaren hoe een maaltijd in een drukke en prikkelrijke omgeving aanvoelt. Woensdag volgt een meditatiemoment waarop medewerkers leren hoe ze voor zichzelf momenten van rust en reflectie kunnen inbouwen. Donderdag beleven ze wat concentratieproblemen doet met iemand. Vrijdag tenslotte gaan medewerkers in gesprek met de referentiepersonen dementie, collega’s die een extra opleiding dementiezorg volgden.

Veiling van kunstwerken uit De Pelikaan
Daarnaast zet een ander woonzorgcentrum dementiezorg ook in de kijker. 300 mensen met dementie uit 40 woonzorgcentra in Vlaanderen namen immers deel aan het inclusieve kunstproject ‘Herschilderingen’. De Pelikaan uit Deurne was een van hen. Begeleid door een kunstenaar herschilderden of interpreteerden bewoners hier een werk van Rubens. Zaterdag 19 september om 14 uur worden enkele werken geveild in het Rubenshuis, ten voordele van Alzheimer Liga Vlaanderen. Meer info op de website van Herschilderingen en het Rubenshuis.

Dementie, een groeiende maatschappelijke uitdaging
In België leven momenteel naar schatting meer dan 200.000 mensen met dementie. Volgens VIGO (Vlaams Instituut voor Gegevensanalyse en Onderzoek in de Zorg en Gezondheid) zal dit aantal tegen 2070 zal verdubbelen. Die evolutie zorgt ervoor dat woonzorgcentra steeds vaker bewoners ondersteunen met complexe zorgnoden en cognitieve kwetsbaarheid. Daarom is er een grote nood aan gespecialiseerde kennis, begrip en deskundigheid.

“Dementie raakt veel meer mensen dan we soms beseffen”, vult Nathalie van Baren, schepen van Seniorenzorg, aan. “Niet alleen de persoon die de diagnose krijgt, maar ook een partner, kinderen, familieleden, vrienden en mantelzorgers worden ermee geconfronteerd. Maar net zo goed onze eigen medewerkers. Met deze initiatieven willen we ondersteuning bieden voor de juiste zorg, professioneel én menselijk.”

Foto: Zorgbedrijf Antwerpen

Related Posts

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.