Expo ‘In de Nacht’

De nacht. Eén wereld slaapt, een andere wereld ontwaakt. ’s Nachts lijkt alles anders. Villa Verbeelding nodigt de bezoeker uit om in het donker te treden met de nieuwe expo In de Nacht. Zet je zintuigen op scherp en ontdek hoe verschillende (inter)nationale illustratoren op hun eigen manier een ode brengen aan de nacht.

Prachtige illustraties van (inter)nationale topillustratoren, een verzameling nachtdieren, afdalingen in een mysterieuze kelder, dromerige leesplekken en creatieve workshops. Al deze dingen kan je op een interactieve manier ontdekken aan de hand van filmpjes, nachtwijzers en zaklampen. Villa Verbeelding haalt weer alles uit de kast om met de nieuwe expo In de Nacht bezoekers van alle leeftijden uit te nodigen op een nachtelijk feest voor alle zintuigen.

Italiaanse Mariachiara Di Giorgio maakt affichebeeld

Mariachiara Di Giorgio woont en werkt in Rome en kreeg al heel wat prijzen voor haar werk. Wij tonen de originele illustraties, schetsen en voorstudies van het woordeloze prentenboek Kermis in de nacht. Als de kermisbezoekers naar huis keren, breken de bosdieren in en beleven dé nacht van hun leven. Voor het affichebeeld kozen we de dansende dieren die meteen al de toon zetten van de expo: speels en avontuurlijk.

Prachtige illustraties, nachtdieren én een afdaling in een mysterieuze kelder: deze expo is een nachtelijk feest voor alle zintuigen voor bezoekers van alle leeftijden.

Duistere avonturen met Lorenzo Mattotti

Ook avontuurlijk en Italiaans én met internationale allure is het werk van Lorenzo Mattotti. Hij is grafisch kunstenaar, illustrator en striptekenaar. Zijn werk verscheen in bladen als The New Yorker, Vogue, Le Monde, … Zijn duistere bewerking van Hans & Grietje vult een hele kamer in de expo. Met grove, zwarte penseelstreken creëerde Mattotti een donker universum waarin het dappere duo de heks moedig en sluw te lijf gaat.

Even donker zijn de houtskoolillustraties van de Nederlandse Karst-Janneke Rogaar voor haar nieuwste prentenboek Lucy en Donker (verschijningsdatum 23 oktober). Lucy trekt er ’s nachts op uit in de natuur en laat zich leiden door het maanlicht.

Oinkbeest

Speels en kleurrijk is het aanstekelijke beeldverhaal Het Oinkbeest van Inge Bogaerts. Ze bewerkte hiervoor het muzikale luistersprookje uit 1972 van Elly Nieman en Rikkert Zuiderveld. We zien de nachtelijke bosavonturen van een bont gezelschap fantasiewezens: het elfje Zelfje, de vijf Gompies en de bosbewoners. We volgen hun ontmoeting met het gekke Oinkbeest: een pluizig, zielig kijkend wezen dat onverstaanbaar blijft.

Lichtgevende kamer met geheime boodchappen

Verder palmt creatieve duizendpoot Joke van Leeuwen een volledige ruimte in. Met een zaklamp ontdek je de nachtelijke illustraties uit De weg naar morgenochtend. Joke schilderde en schreef met lichtgevende verf geheime boodschappen die popelen om ontrafeld te worden.

 Nachtelijke zoektocht van Muis

In Een thuis voor Muis, het debuut van Stien Van Kerckhoven (tekst Kolet Janssen) volg je dan weer de emotionele zoektocht van Muis die op zoek is naar een … huis. Verder zie je nog meer nachtdieren bij de veel gelauwerde Berlijnse illustrator en beeldend kunstenaar Britta Teckentrup.

Museumkelder boordevol nachtdieren

Voor de durvers: daal af in de donkere kelder van Villa Verbeelding en ontmoet De tofste dieren van het donker (Uit: Wij zijn de nacht van Matthijs Meeuwsen en Paco Vink). De namen rollen misschien niet even vlot van de tong (van hamerklopvleerhond tot de colocolo), maar deze onbekende nachtdieren zijn wel een lust voor het oog. Ze krijgen gezelschap van een reeks opgezette exemplaren uit de collectie van het Instituut voor Natuurwetenschappen in Brussel.

Ontmoet in de donkere kelder van Villa Verbeelding nachtdieren zoals de hamerklopveerhond en colocolo. 

Slapen kan ook nog

Met al die nachtelijke avonturen zou je nog vergeten dat je ’s nachts ook nog gewoon kan … slapen. In het postuum uigebrachte Sst… ik slaap zie je frêle potloodtekeningen van slapende mensen gemaakt door Vanessa Verstappen. De gedichten zijn van Toon Tellegen.

Interactieve expo

Villa Verbeelding presenteert naar goede gewoonte de originele (!) illustraties van deze bijzondere prentenboeken. Een unieke kans om de beelden van dichtbij te bekijken. In de Nacht is een interactieve expo met installaties en doe-opdrachten voor jong en oud(er). Afsluiten kan in het atelier met een creatieve opdracht.

Klassen en groepen zijn welkom voor een geleid bezoek binnen en buiten de openingsuren.

Openingsweekend

Zaterdag 15 november 2025

  • Bezoek de expo: 14u00-18u00
  • Officieel openingsmoment met inleiding door Joke van Leeuwen: 15u00
  • Met hapje en drankje
  • Gratis

Zondag 16 november 2025

  • Kunstendag voor kinderen
  • Bezoek de expo: 13u00-17u00
  • Doorlopende workshop met Stien Van Kerckhoven
  • Voorleessessies met nachtelijke verhalen
  • Met warme chocomelk en koekjes
  • 3 euro per persoon

Villa Verbeelding – Bampslaan 35 – B-3500 Hasselt

www.villaverbeelding.be

Foto: Annelien Geenen

Related Posts

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.