Lazarus, het huisgezelschap van theater arsenaal in Mechelen, evolueerde tot een ware Dostojevski-specialist. Na Idioot, De gebroeders Karamazow en Misdaad en Straf bewerkte ze nu Boze Geesten. Een zware kanjer, maar vol humor en spetterend speelplezier gebracht zodat het garant staat voor een ontspannend avondje uit.
Het verhaal
Het boek ‘Duivels’ van Dostojevski speelt zich af in het Rusland van de 19e eeuw. Het is het verhaal van een groep revolutionairen, die chaos willen zaaien om de bestaande orde omver te werpen. Het is deels gebaseerd op een echte politieke moord, gepleegd door een anarchistische groep in Rusland. Dostjevski ontleedt hoe politieke overtuigingen kunnen doorslaan in fanatisme en geweld. Hoe atheïsme en nihilisme leiden tot een gevoel van leegte en moreel verval. Ook de strijd tussen geloof, rede en passie in de menselijke psyche komen aan bod.
Nog steeds actueel
Het politieke thema is meer dan ooit actueel: Is geweld geoorloofd en zo ja tot op welke hoogte? Thema’s als radicalisering, politieke polarisatie en extremisme zijn meer dan ooit relevant. Evenals het feit dat ideeën gevaarlijk kunnen worden als ze zonder moreel kompas worden nagestreefd.
Lazarus, het theatergezelschap van theater arsenaal
Sinds 2017 is Lazarus het huisgezelschap van theater arsenaal in Mechelen. Het is een collectief van vijf theatermakers, dat sinds 2006 origineel Nederlandstalig teksttheater maakt. Lazarus dat zijn: Joris Van den Brande, Ryszard Turbiasz, Pieter Genard, Koen De Graeve en Günther Lesage. Voor deze productie laten ze zich versterken door top actrices Ineke Nijssen, Lilith Pas en Anna De Graeve die voor het eerst samen speelt met haar vader.
Diepgravend, maar ook heel hilarisch en veel humor
Het moet een titanenwerk geweest zijn om ‘Duivels’ van Dostojevski, een klassieker uit de 19e eeuw van 800 bladzijden, te verwerken tot een geslaagde, hedendaagse, swingende, humoristische, hedendaagse voorstelling, maar daarnaast ook interesse op te wekken voor een kanjer van een boek uit de Wereldlitteratuur. Lazarus is daar wonderwel in geslaagd.
Informatie speeldata
https://www.theaterarsenaal.be/nl/agenda/boze-geesten#tickets
Tekst: Miet Waes
Foto’s: Raymond Mallentjer.