Na de ontharding en vergroening van meer dan 200 vierkante meter speelplaats ontving de basisschool het label ‘Groene Oase’ uit handen van gedeputeerde Mireille Colson.
Op dinsdag 13 mei ontvingen de 200 leerlingen van Balense basisschool Klavertje 4 het Groene Oase-label. De school heeft een intensief onthardings- en vergroeningstraject achter de rug. Gedeputeerde Mireille Colson vierde het resultaat en overhandigde daarvoor het label van Groene Oases. Onder deze noemer staat provincie Antwerpen scholen bij tijdens de ontharding en vergroening van hun speelplaats middels praktische en financiële ondersteuning.
Op de Balense basisschool Klavertje 4 prijken sinds kort 3 nieuwe streekeigen bomen, een gemengde haag, eilandvormige stukjes ontharding vol beplanting en picknickbanken in het groen. Voor het project kon de school rekenen op € 14.000 subsidie van Groene Oases van provincie Antwerpen.
Met dat initiatief voorziet de provincie praktische en financiële ondersteuning voor de ontharding en vergroening van speelplaatsen. De praktische begeleiding kreeg de school van Regionaal Landschap Kleine en Grote Nete.
Ter inhuldiging van de groene zone ontving de school het label ‘Groene Oase’ uit handen van gedeputeerde Mireille Colson: “Wanneer kinderen in een groene omgeving spelen én leren, groeit hun respect voor natuur, biodiversiteit en klimaat vanzelf. Met het label Groene Oase wil provincie Antwerpen scholen aanmoedigen om hun speelplaats groener en aangenamer te maken. Klavertje 4 laat zien hoe zo’n speelplaats kinderen meer ruimte geeft om tot rust te komen, te bewegen en gewoon graag buiten te zijn.”
Samen voor meer groen
De ouderraad ijverde mee voor het project. Zij organiseerden een wafelverkoop, een pizzaverkoop, een bingo-avond en een sponsorloop. Die opbrengst ging deels naar de straffe groene speelplaats. Een belangrijke trekker in het verhaal was meester Jeroen, die samen met een enthousiast schoolteam de vergroening vorm gaf. Ook het 4e leerjaar zet zich sterk in voor het onderhoud van de speelplaats. Daarnaast stond maatwerkbedrijf Lidwina bij met de aanleg van de speelplaats.
De voordelen van vergroening
Een ontharde en vergroende speelplaats biedt heel wat voordelen. Zo ervaren kinderen minder stress na een speeltijd in het groen en zetten buitenlessen aan tot onderzoekend leren en een verhoogde concentratie. Ook ons klimaat profiteert mee: water dat na ontharding opnieuw kan doorsijpelen in de bodem, helpt ons om droge periodes te overbruggen.
Maar vooral voor de jongsten is dit prille natuurcontact essentieel: zorg dragen voor de natuur begint immers al in de kinderschoenen. Door les te krijgen in en over de natuur leren we de volgende generaties hoe belangrijk natuur, biodiversiteit en klimaat zijn.
Foto: Copyright: provincie Antwerpen