Verschillende bus- en tramlijnen volgen een aangepaste route. De Lijn raadt reizigers aan hun verplaatsing vooraf te plannen.
Op zondag 18 oktober 2026 vindt de Antwerp Marathon plaats. Duizenden lopers en supporters trekken die dag naar Antwerpen voor het sportevenement. Om de marathon veilig en vlot te laten verlopen, past De Lijn de reiswegen van verschillende bus- en tramlijnen aan. Vooral in en rond het stadscentrum zullen reizigers rekening moeten houden met omleidingen, gewijzigde eindhaltes en tijdelijk niet-bediende haltes. Een tram- en een buslijn rijden die dag niet. De Lijn adviseert reizigers om hun verplaatsing vooraf te plannen via de app of de routeplanner op delijn.be.
Vijf tramlijnen volgen een omleiding
De Antwerp Marathon heeft gevolgen voor de dienstverlening op de tramlijnen 4, 7, 8, 11 en 24. De Lijn voorziet waar mogelijk alternatieve reisroutes en overstapmogelijkheden.
Ook verschillende buslijnen volgen een aangepaste route
Naast het tramverkeer volgen ook tal van buslijnen een omleiding door de marathon. Vooral de verbindingen naar de Groenplaats, de Rooseveltplaats en het zuidelijke deel van het stadscentrum worden aangepast.
Park-and-rides bieden alternatief voor bezoekers
De Lijn raadt bezoekers die met de wagen naar Antwerpen komen aan om gebruik te maken van de park-and-ridelocaties (P+R) aan de rand van de stad.
Op die locaties kunnen automobilisten hun wagen achterlaten en hun verplaatsing met de tram, bus of fiets voortzetten. Zo hoeven ze niet met de auto tot in het stadscentrum te rijden, waar de marathon voor verkeersbeperkingen zorgt.
Ook voor bezoekers die langer in Antwerpen willen blijven, vormen de park-and-rides een interessante mogelijkheid. Meer informatie over de beschikbare locaties is terug te vinden op www.slimnaarantwerpen.be
Omdat ook verschillende openbaarvervoerlijnen tijdens de marathon een aangepaste route volgen, is het belangrijk om vooraf na te gaan welke verbinding vanaf de gekozen P+R beschikbaar is.
De Lijn vraagt reizigers hun verplaatsing vooraf te plannen
Door de omvang van het evenement en de verschillende omleidingen kan de gebruikelijke reisroute op zondag 18 oktober aanzienlijk verschillen van een normale zondag.
De Lijn adviseert daarom zowel dagelijkse reizigers als bezoekers en supporters van de marathon om hun traject vooraf te controleren en voldoende extra reistijd te voorzien.
Via de app van De Lijn en de routeplanner op delijn.be kunnen reizigers nagaan welke bus- of tramlijnen beschikbaar zijn, welke haltes tijdelijk niet bediend worden en welke alternatieve verbindingen ze kunnen gebruiken. De routeplanner bevat de meest actuele reisinformatie.
Meer informatie over de omleidingen is beschikbaar op
www.delijn.be/nl/nieuws/antwerp-marathon/
Meer informatie over het sportevenement zelf is terug te vinden op www.antwerpmarathon.com
Impact op tramlijnen
- Tramlijn 4 (Hoboken – Berchem Station) rijdt op zondag 18 oktober in beide richtingen via de Leien. Daardoor worden de haltes Pacificatie, Museum, Tropisch Instituut, Sint-Andries, Groenplaats, Meirbrug, Oudaan en Mechelseplein tot 18 uur niet bediend. Reizigers die naar de Groenplaats willen, kunnen aan de halte Nationale Bank overstappen op tramlijn 7 of 8.
- Tramlijn 7 (Mortsel – Eilandje) rijdt uitsluitend tussen Mortsel en de Groenplaats. De haltes vanaf Meirbrug tot en met het MAS worden niet bediend.
- Tramlijn 8 (P+R Wommelgem – Astrid) rijdt via metrostation Opera en de Nationale Bank naar de Groenplaats, die tijdelijk als eindhalte fungeert.
- Tramlijn 11 (Berchem Station – Melkmarkt) rijdt op zondag 18 oktober niet. Als alternatief kunnen reizigers gebruikmaken van tramlijn 8 via de Groenplaats.
- Tramlijn 24 (Silsburg – Havenhuis) volgt haar normale traject tot aan de Noorderplaats. Vervolgens rijdt de tram via de Noorderlaan en de Groenendaallaan richting Merksem, met Burgemeester Nolf als tijdelijke eindhalte. De haltes Londen, Amsterdam en MAS worden niet bediend.
Impact op buslijnen
Buslijnen P5, 13 en 14: eindhalte Stadspark
- Lijn P5 (Van Eedenplein – Kennedytunnel – Opera) bedient de eindhalte Opera niet. Reizigers kunnen gebruikmaken van de halte Stadspark.
- Lijn 13 (Polderstad – Hoboken – Opera) wordt omgeleid via de Bolivartunnel en de Amerikalei naar de tijdelijke eindhalte Stadspark.
- Lijn 14 (Hemiksem – Hoboken – Opera) volgt eveneens een omleiding via de Bolivartunnel en de Amerikalei, met Stadspark als eindhalte.
Buslijnen 17, 20a, 20b, 21 en 32: gewijzigde reiswegen via Berchem en de Singel
- Lijn 17 (Brouwersvliet – Centraal Station – UZA) wordt vanaf de Gerard Le Grellelaan omgeleid via de Singel en de Turnhoutsebaan naar de Rooseveltplaats.
- Lijnen 20a (Lier – Broechem – Wommelgem – Berchem – Antwerpen) en 20b (Wommelgem – Berchem – Antwerpen) rijden niet door naar de Rooseveltplaats. Beide lijnen hebben hun tijdelijke eindhalte aan Berchem Station.
- Lijn 21 (Neerland – Middelheim – Rooseveltplaats) volgt haar normale traject tot Berchem Station en rijdt vervolgens via de Singel en de Turnhoutsebaan naar de Rooseveltplaats.
- Lijn 32 (Edegem – Berchem Station – Rooseveltplaats) rijdt vanuit Edegem via Berchem Station en de Singel naar de Turnhoutsepoort. Vervolgens rijdt de bus via de Turnhoutsebaan naar de Rooseveltplaats.
- Lijn 22 (UZA – Valaar – Groenplaats) rijdt vanaf het UZA via het Olympiadekruispunt, de Jan De Voslei, de Leien en de Kasteelpleinstraat naar de Groenplaats.
In de omgekeerde richting rijdt de bus vanaf de Groenplaats via de Kasteelpleinstraat en de Leien naar de Jan De Voslei en volgt vervolgens opnieuw haar normale traject naar het UZA.
- Lijnen 18, 18a, 18b en 18c: eindhalte Antwerp Expo
De buslijnen 18, 18a, 18b en 18c, die vanuit Aartselaar en de Rupelstreek naar de Groenplaats rijden, krijgen een tijdelijke eindhalte aan Antwerp Expo.
Vanaf Olympiade rijden deze lijnen via de Jan Van Rijswijcklaan naar Antwerp Expo. De haltes tussen Olympiade en de Groenplaats worden niet bediend.
Reizigers kunnen aan Antwerp Expo overstappen op tramlijnen 2 en 6 om hun verplaatsing naar het stadscentrum voort te zetten.
- Ook lijnen X19, 29a, 29b en 50 eindigen aan Antwerp Expo
Voor verschillende andere busverbindingen vanuit de zuidelijke rand van Antwerpen gelden eveneens omleidingen: - Lijn X19 (snelbus Rumst – Kontich – Antwerpen) rijdt vanaf de snelweg via de Binnensingel naar Antwerp Expo.
- Lijn 29a (Boom – Niel – Antwerpen) rijdt vanaf de Zwaantjes via Olympiade naar Antwerp Expo.
- Lijn 29b (Boom – Reet – Niel – Antwerpen) volgt eveneens vanaf de Zwaantjes een aangepaste route via Olympiade naar Antwerp Expo.
- Lijn 50 (Mechelen – Rumst – Boom – Antwerpen) rijdt vanaf Olympiade via de Jan Van Rijswijcklaan naar Antwerp Expo.
Voor deze lijnen geldt eveneens dat reizigers aan Antwerp Expo kunnen overstappen op tramlijnen 2 en 6 richting het stadscentrum.
- Lijn 30 (Station Zuid – Berchem Station – Stuivenberg) rijdt op zondag 18 oktober niet. Reizigers die normaal van deze verbinding gebruikmaken, plannen het best vooraf een alternatieve reisroute via de routeplanner van De Lijn.
Foto: De Lijn










