Ontdek de fascinerende hotelruïne in het Vrijbroekpark

De iconische hotelruïne in het Provinciaal Groendomein Vrijbroekpark in Mechelen krijgt een nieuwe invulling als een bijzondere rust- en wandelplek waar natuur, geschiedenis en cultuur samenkomen. De provincie Antwerpen heeft het gebouw omgevormd tot een unieke belevingslocatie met een indrukwekkend wandelpad tussen de bomen, een uitkijkplatform en een open structuur die de bezoekers toelaat de historiek van de site te ontdekken. De hotelruïne, die sinds de jaren ’70 als “Spookhotel” in de volksmond bekendstaat, wordt zo opnieuw een plek van verwondering en ontmoeting.

De bouw van het hotelcomplex, oorspronkelijk gepland als een toren van 18 verdiepingen, werd begin jaren ’70 stopgezet na slechts twee verdiepingen. Financiële problemen en strengere bouwvoorschriften zorgden ervoor dat de werken nooit werden hervat. In de daaropvolgende decennia nam de natuur het onafgewerkte bouwwerk over en groeide het uit tot een markant herkenningspunt in het Vrijbroekpark.

In 2021 verwierf de provincie Antwerpen de site. Er werd in het totaal 900.000 euro geïnvesteerd in de herontwikkeling en toegankelijkheid van de ruïne, waarvan 470.000. euro door de provincie zelf. Toerisme Vlaanderen droeg 370.000 euro bij via de relance-oproep ‘Vlaanderen Natuurlijk’, en het Agentschap voor Natuur en Bos ondersteunde het project met een Projectsubsidie Natuur van 60.000 euro. Dankzij deze investeringen is de ruïne nu een toegankelijke en duurzame ontmoetingsplek voor bezoekers van alle leeftijden.

Gedeputeerde Mireille Colson, bevoegd voor Groen- en recreatiedomeinen, benadrukt het belang van deze herontwikkeling: “De provincie Antwerpen maakt van deze ruïne een unieke plaats waar natuur, beleving en geschiedenis samenkomen. Dankzij het volledig rolstoeltoegankelijke wandelpad tussen de boomkruinen zetten we volop in op drempelvrij toerisme. Het uitkijkplatform en de open structuur bieden een bijzondere natuurervaring voor iedereen. Bovendien versterken we de biodiversiteit door ruimte te geven aan vleermuizen en andere dieren. Dit project toont hoe we als provincie duurzaam investeren in groene en inclusieve recreatie.”

Een unieke invulling per verdieping

De herontwikkeling van de hotelruïne brengt verschillende elementen samen die de natuur en het verleden van de site in de kijker zetten.

De benedenverdieping blijft ontoegankelijk voor het publiek en fungeert als een beschermd ‘dierenhotel’. Hier vinden verschillende diersoorten hun onderkomen, waaronder een grote vleermuizenpopulatie, kleine knaagdieren en amfibieën. Er werd ook een amfibievijver en een muizenhotel voorzien om de biodiversiteit verder te versterken.

Op de eerste verdieping krijgen bezoekers zicht op dit dierenhotel en ontdekken ze meer over het oorspronkelijke hotelconcept. Naast architecturale elementen die verwijzen naar de vroegere bouwplannen, blijft ook de graffiti, die doorheen de jaren een onderdeel werd van de ruïne, behouden. De werken van verschillende kunstenaars, waaronder Gijs Vanhee, Dzia en Tuch, dragen bij aan de unieke sfeer van de plek.

De tweede verdieping vormt het hoogtepunt van de beleving. Hier bevindt zich een uitkijkplatform dat een panoramisch zicht biedt op het park, de boomkruinen en de omliggende natuur.

Op 14 februari werd de hotelruïne officieel geopend door gedeputeerden Mireille Colson en Jan De Haes, samen met de partners van het project. Op 15 en 16 februari vindt het feestelijke openingsweekend plaats, waarbij bezoekers de site kunnen ontdekken met verschillende activiteiten zoals een graffitiworkshop, een kinderzoektocht en de bouw van een vleermuizenhotel. Vanwege de verwachte grote opkomst is het noodzakelijk om vooraf een tijdslot te reserveren. Na het openingsweekend is de ruïne dagelijks toegankelijk tijdens de openingsuren van het park.

Vlaams minister van Toerisme Melissa Depraetere benadrukt de meerwaarde van de vernieuwde hotelruïne: “Het opknappen en toegankelijk maken van de hotelruïne is een grote meerwaarde voor het drukbezochte Vrijbroekpark,” zegt Vlaams minister van toerisme Melissa Depraetere. “Het indrukwekkende wandelpad door de bomen en het uitkijkplatform aan de ruïne maakt dit de ideale plek in Mechelen voor een uitstap. Een plek voor jong en oud om zorgeloos te genieten. Voor wandelaars en fietsers. Dat er daarnaast ook rekening gehouden wordt met de ‘kleine hotelgasten’ zoals vleermuizen en andere dieren, is een meerwaarde voor de natuur in Mechelen.”

De hotelruïne zal de komende jaren een bijzondere rol spelen in het Vrijbroekpark. Dankzij informatieborden en geplande gegidste wandelingen voor groepen en scholen, wordt de site niet alleen een belevingsplek maar ook een educatieve ruimte waar bezoekers meer leren over de geschiedenis van de ruïne en de biodiversiteit die zich er gevestigd heeft.

Voor meer informatie over de hotelruïne en het openingsweekend, kunt u terecht op de website van het Provinciaal Groendomein Vrijbroekpark.

Waar:
Provinciaal Groendomein Vrijbroekpark
Ridder Dessainlaan 65
2800 Mechelen

Foto: Copyright: Provincie Antwerpen

Related Posts

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.