Arboretum Kalmthout winnaar RHS Partner Garden of the Year 2025

Royal Horticultural Society nomineert haar mooiste partnertuinen wereldwijd

Royal Horticultural Society (RHS) roept voor de derde keer Arboretum Kalmthout uit tot RHS Partner Garden of the Year in de buitenlandse categorie ‘Overseas’.

Afgelopen zomer lanceerde de Engelse Royal Horticultural Society al voor de vijfde keer een publiekswedstrijd voor haar Partner Gardens. Met meer dan 230 zijn ze, in het Verenigd Koninkrijk en ver daarbuiten. Provinciaal groendomein Arboretum Kalmthout maakte deel uit van de shortlist van prestigieuze tuinen en domeinen in het buitenland, en mag nu – dankzij het publiek dat stemde – de titel RHS Partner Garden of the Year 2025 – Regional Winner uitdragen.

Royal Horticultural Society

Arboretum Kalmthout is al meer dan dertig jaar trotse Partner Garden van de Royal Horticultural Society, een van de meest invloedrijke Britse organisaties wanneer het gaat over tuinen en tuinieren. De RHS communiceert niet alleen grondig over tuinieren, het beheert ook vijf eigen tuinen in het Verenigd Koninkrijk (Harlow Carr, Wisley, Hyde Hall, Rosemoor en Bridgewater). Daarenboven werkt de organisatie samen met meer dan 230 tuinen in het Verenigd Koninkrijk en ver daarbuiten onder de noemer RHS Partner Gardens.

Een tuin van wereldformaat

De Royal Horticultural Society beheert een netwerk van uitzonderlijke onafhankelijke tuinen in binnen- en buitenland – sommige wereldberoemd, andere minder bekend – die elk een bijzondere tuinbouwkundige waarde hebben. Dat kan gaan om een opvallend ontwerp, inspirerende beplanting, unieke plantencollecties, historisch belang of vernieuwende tuintrends.

Arboretum Kalmthout is de enige RHS Partner Garden in de Benelux, maar is in goed gezelschap tussen een 20-tal andere overzeese tuinen, zoals de Franse tuinen van Château de Villandry aan de Loire of Hanbury Jardin Botanique aan de Côte d’Azur, de prachtige tuinen van Isola Bella en Isola Madre in het Italiaanse Lago Maggiore, het paleispark Monserrate in Portugal of de tuin van Babylonstoren in Zuid-Afrika. RHS-leden krijgen in een RHS Partner Garden regelmatig gratis toegang en genieten van vele andere voordelen, ook in Arboretum Kalmthout.

“We zijn bijzonder opgetogen om deze trofee van Partner Garden of the Year 2025 voor de derde keer in de wacht te slepen”, reageert gedeputeerde Mireille Colson, bevoegd voor de recreatie- en groendomeinen en voorzitter van Arboretum Kalmthout. “Het doet ons plezier te horen dat onze bezoekers zoveel positieve energie halen uit hun wandeling, of ze nu alleen of met vrienden en familie komen. Dat zij opnieuw de tijd namen om voor Arboretum Kalmthout te stemmen, maakt dit een échte publiekserkenning en dus eens zo waardevol. Dat uitgerekend het Arboretum in de Britse prijzen valt, is niet verwonderlijk. Dit hoogstandje van horticultuur blijft bezoekers verbazen in elk seizoen. We hebben bovendien opnieuw een recordjaar in het vooruitzicht: dit jaar mochten we al ruim 84.000 bezoekers verwelkomen. Na deze prestigieuze erkenning verwachten we alleen maar meer geïnteresseerden.”

Internationale ontmoetingsplek

“Ook in 2025 merkten wij dat bezoekers een wandeling in de tuin waardeerden”, vervolgt Bram Rammeloo, conservator-directeur van Arboretum Kalmthout. “In elk seizoen bovendien: met de volgende winterspeurtocht ‘Klimop met hoogtevrees’ hopen we opnieuw vele families aan te trekken en een warme ontmoetingsplek te zijn tijdens het eindejaar. Arboretum Kalmthout is het jaar rond open, elke dag van 10 tot 17 uur, met uitzondering van kerstdag en Nieuwjaar. De winter is een belangrijke periode voor ons want in januari en februari vieren we de Hamamelisfeesten. De bloeiende toverhazelaars zorgen dan voor een onvergetelijke belevenis, waar ook flink wat internationale bezoekers speciaal voor komen.”

In de 13,5 hectare tuin van Arboretum Kalmthout groeien meer dan 11.000 verschillende plantensoorten van over de hele wereld. Internationale bezoekers vinden steeds vaker de weg naar Kalmthout, en de organisatie hoopt dat deze nieuwe erkenning het internationale publiek verder zal versterken.

Prunella Murray, RHS Partner Gardens Manager: “Met de wedstrijd ‘Partner Garden of the Year’ vieren we tuinen die mensen echte vreugde brengen. We willen de plekken in de kijker zetten die bezoekers raken en hun liefde voor tuinieren aanwakkeren. De winnaars van dit jaar tonen de ongelooflijke verscheidenheid aan tuinen binnen het RHS-netwerk. Ze zijn stuk voor stuk een bezoek waard.”

Winnaars RHS Partner Garden of the Year 2025

  • Scottish winner, and overall winner: Dumfries House Estate, Ayrshire, Scotland
  • North of England Winner: Larch Cottage Nurseries, Penrith, Cumbria
  • South East Winner: Tylney Hall Hotel and Gardens, Hook, Hampshire
  • South West Winner: Mothecombe House and Gardens, Holbeton, near Plymouth
  • Midlands and East Winner: Moors Meadow Gardens, Bromyard, Herefordshire
  • Overseas Winner: Arboretum Kalmthout, near Antwerp, Belgium

https://www.rhs.org.uk/gardens/partner-gardens

 Bezoekers over Arboretum Kalmthout
“Always exciting plants & trees to discover & to adore on their most beautiful characteristics throughout the year !”

“For my English husband, Arboretum Kalmthout is a heaven of English garden culture in our neighbourhood. He can’t feel more welcome than there! The extension of the Arboretum, amongst others with the ‘outside room’, is magnificent. The atmosphere, the (plant) shop, the nature: they all do the trick!”

 “It’s so beautiful and they spark joy in the kids by organizing fun things for them as well.”

Foto:  Copyright: Arboretum Kalmthout

Related Posts

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.